Świeca sojowa – bezpieczny zapach w domu

0 0
Read Time:3 Minute, 27 Second

Od kilku lat słyszy się o tym, że świece sojowe są lepsze od tradycyjnych i najbardziej popularnych świec parafinowych. Dlaczego tak jest ?

Świece tradycyjne powstają z parafiny, czyli produktu ubocznego rafinacji ropy naftowej, a więc podczas ich palenia uwalniają się toksyczne substancje. Jednak mimo to produkcja świec nie zwalnia, a konsumenci nadal chętnie je kupują i palą w swoich domach. Dla osób bardziej świadomych powstała alternatywa w postaci świec sojowych. Świece te powstają z wosku sojowego, a więc produktu naturalnego, wegańskiego, a przede wszystkim nietoksycznego. Wosk sojowy pozyskiwany jest z ziaren soi, a dzięki prostej metodzie pozyskiwania jest o wiele tańszy niż wosk pszczeli. Dodatkowo jego płynna postać ma właściwości lecznicze i jest wykorzystywana jako olejek do masażu.

Jak powstaje świeca sojowa?

Aby z wosku sojowego powstała świeca, jaką znamy potrzeba nie tylko dobrej jakości wosku, ale również knota, olejku zapachowego oraz szkła lub formy. W pierwszym etapie należy przymocować knot do szklanego naczynia, w którym powstanie świeca. Najlepszymi knotami są knoty bawełniane, ponieważ są ekologiczne i bezpieczne, można spróbować zrobić świecę z knotem drewnianym. Jeśli świeca ma być duża to dla lepszego i dokładniejszego spalania świecy należy umieścić dwa lub trzy knoty. Jeśli używamy formy to należy w niej umieścić knot bawełniany. Jeśli już mamy dobrze przymocowany knot to możemy zacząć roztapiać wosk. Należy pamiętać o tym, że wosk sojowy ma niższą temperaturę topnienia niż wosk parafinowy. Do roztopionego wosku możemy dodać olejki zapachowe i zmieszać ze sobą wosk i olejki. Temu procesowi należy poświęcić sporo uwagi, aby cały wosk przejął wybrany zapach, a tym samym, aby świeca przez cały czas palenia pachniała tak samo i z tą samą intensywnością. Po dokładnym wymieszaniu możemy wlać wosk do wcześniej przygotowanej formy. Należy odczekać, aż wosk całkowicie zastygnie. Gotowe — nasza świeca jest zrobiona, ta w szklanym naczyniu już prezentuje się pięknie, tą z formy należy ostrożnie wyjąć. Czasami powierzchnia świecy może nie być idealnie gładka jak widzimy to na innych świecach zapachowych, jednak to świadczy o jej ręcznym wykonaniu. Gotową świecę sojową możemy bezpiecznie palić.

Jak używać świecy sojowej ?

Aby nasza świeca zapachowa wypalała się ładnie i równomiernie powinniśmy pamiętać o kilku zasadach:
– Zanim zapalimy świecę powinniśmy skrócić knot do ok 0,5 cm długości — dzięki temu świeca będzie paliła się równomiernie stałym płomieniem, a sam knot nie będzie się nieestetycznie kruszył.

– Zapalając świecę powinniśmy palić ją na tyle długo aby cała powierzchnia wosku była roztopiona w momencie gaszenia – dzięki temu unikniemy tzw. tunelowania świecy, które może powodować jej gaśniecie i uniemożliwia wypalanie całego wosku.

– Świecę sojową jednorazowo nie powinno palić się dłużej niż 4 godziny — dzięki zachowaniu tej zasady zapach świecy zostanie utrzymany na dłużej, ponieważ nadmierne ogrzewanie wosku powoduje szybsze wyparowywanie olejków.

– Świeca powinna być przechowywana w temperaturze pokojowej z dala od światła słonecznego, jak również źródeł ciepła takich jak np. kaloryfer — dzięki temu świeca zachowa swoją formę oraz intensywność zapachu.

Oczywiście podczas palenia świecy należy pamiętać o bezpieczeństwie i nie zostawiać zapalonej świecy w pokoju, kiedy z niego wychodzimy, świeca powinna być palona na płaskiej powierzchni z dala od łatwopalnych przedmiotów i materiałów, również świeca nie powinna stać w pobliżu przeciągu i być poza zasięganiem dzieci i zwierząt domowych.

Jaki zapach może mieć zapachowa świeca sojowa ?

Wosk sojowy jest bezzapachowy, oznacza to, że świeca sojowa poprzez dodanie olejków pachnie dokładnie tak, jak zostało to zaplanowane. Świeca więc może mieć jeden konkretny zapach lub możemy stworzyć świecę o niepowtarzalnym zapachu skomponowaną z kilku olejków. Najpopularniejsze zapachy świec to: wanilia, lawenda, drzewo sandałowe, jaśmin, wiśnia, cytryna, kokos oraz bawełna. Jeśli chodzi o zapachy komponowane to są one mocno sezonowe – jesienią chcemy otulać się ciężkimi zapachami wybieramy wtedy zapachy przypominające męskie perfumy, ale też takie, które mają w sobie dyniowe i jabłkowe nuty. Zimą wybieramy zapachy, które przywodzą na myśl święta — zapach piernika, cynamonu, żurawiny i sosny wówczas wypełnia nasze domy. Na wiosnę częściej sięgamy po lekkie, kwiatowe i owocowe kompozycje. Latem palimy mniej świec niż w inne pory roku, ale wówczas wybieramy zapachy lekkie i soczyste takie jak owoce tropikalne czy morska bryza.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kule do kąpieli Previous post Domowe kule do kąpieli
Mydło dziegciowe Next post Wyjątkowa moc mydła dziegciowego